Jak dobrać materac do stelaża łóżka?

Jeśli uważasz, że sekretem komfortowego snu jest wielkie, drogie łóżko, to niestety jesteś w błędzie. Tak naprawdę, aby zapewnić sobie wygodny odpoczynek, przede wszystkim musisz dobrać odpowiedni materac i stelaż. To dwa elementy, które współpracując ze sobą, mają bezpośredni wpływ na jakość twojego snu oraz odpowiednie ułożenie ciała. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, jak dobrać materac do stelaża łóżka.

Jakie funkcje spełnia stelaż?

Stelaż to przede wszystkim podparcie dla materaca. Wspomaga jego wentylację i optymalizuje funkcjonowanie ramy łóżka. Oprócz tego zabezpiecza przed zsuwaniem się materaca, amortyzuje go, a w niektórych przypadkach może ograniczyć też nieprzyjemne skrzypienie. Jeśli stelaż jest nieodpowiednio dobrany, może spowodować poważne szkody, obniżając właściwości ortopedyczne i zmniejszając żywotność miękkiego podkładu. Poszczególne materace — poczynając na kieszeniowych, a kończąc na piankowych — zapewniają o wiele lepszy sen, jeśli są podparte odpowiednio dobranym stelażem.

Stelaże pod materac: najważniejsze rodzaje

Zasadniczo możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje stelaży:

  • klasyczne — cechują się prostą budową, ale są bardzo chętnie wybierane. Składają się z drewnianych szczebelków, które są połączone jednym lub dwoma pasami biegnącymi wzdłuż całej konstrukcji. Niekiedy są na stałe przytwierdzone do ramy łóżka.
  • elastyczne, czyli takie, w których listewki przymocowane są przy użyciu uchwytów wykonanych z gumy, elastycznego tworzywa lub kauczuku. Zapewniają możliwość regulacji poprzez ręczne podniesienie zagłówka i podnóżka. Są rekomendowane przede wszystkim osobom z chorobami kręgosłupa i układu krążenia, a także miłośnikom wysokiego komfortu podczas snu.
  • regulowane — to zaawansowany typ stelaży z regulacją ręczną lub automatyczną (przy pomocy pilota lub smartfona). Umożliwiają dostosowanie twardości w strefie barków lub bioder.

Jaki stelaż do materaca?

Istnieje kilka zaleceń dotyczących doboru określonego stelaża do rodzaju materaca. Klasyczne stelaże najlepiej pasować będą z materacami bonellowymi. Stelaże elastyczne są rekomendowane w przypadku materaców kieszeniowych, które dostępne są w naszym salonie z materacami. Oprócz tego dobrze sprawdzą się przy modelach piankowych. Takie zestawienie zapewni dobrą amortyzację i idealne dostosowanie się do ciała. Wszystko to wpływa na wygodę podczas snu.

Decydując się na materac sprężynowy typu multipocket, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na liczbę szczebelków w stelażu. W tym przypadku gęstość rozmieszczenia poszczególnych desek powinna być możliwie jak największa, a szczeliny między nimi — jak najmniejsze.