Najważniejsze kryteria wyboru materaca do łóżka

Od jakości snu zależy nie tylko dobre samopoczucie, ale również zdrowie, dlatego ważne jest, aby podczas codziennego odpoczynku zapewnić sobie komfortowe warunki. Dużą rolę odgrywa odpowiednio dobrany materac, który zapewni nie tylko solidne podparcie dla ciała, ale i wygodę. Przekonaj się, na jakie najważniejsze czynniki trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego materaca.

Materiał, z którego wykonany jest materac

Podstawowej klasyfikacji materaców do łóżka dokonuje się na podstawie materiałów użytych do ich produkcji. Możliwości w tym przypadku jest kilka. W naszej ofercie dostępne są wysokiej jakości materace lateksowe, piankowe i kieszeniowe. Czym się od siebie różnią?

Materace lateksowe są chętnie wybierane ze względu na swoją trwałość, odporność na odkształcenia oraz właściwości antyalergiczne. Odpowiednia konstrukcja tych materaców zapewnia stosowną wentylację oraz przeciwdziała przegrzewaniu się w nocy. Wśród materaców lateksowych na szczególną uwagę zasługują kultowe produkty marki Talalay. Są one wykonane z naturalnego lateksu produkowanego bez żadnych sztucznych dodatków. To satysfakcjonujące rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów, którzy cenią sobie wysoką jakość, komfort codziennego odpoczynku, a także dobroczynny wpływ materaca na kręgosłup.

Materace piankowe powstają z wysokoelastycznej pianki, która idealnie dopasowuje się do ciała. W naszej ofercie dostępne są materace z dodatkiem antybakteryjnej pianki termoelastycznej oraz z kanałami zwiększającymi wentylację, a także materace ze strefami ergonomicznymi, które pomagają w regeneracji kręgosłupa.

Materace kieszeniowe to kolejna nasza propozycja. Są one wyposażone w specjalne wkłady ze sprężynami woreczkowymi. Za sprawą podziału na wiele kieszeni poszczególne sprężyny pracują niezależnie od siebie, dlatego lepiej dostosowują się do ułożenia ciała.

Twardość materaca

Wyróżniamy 5 stopni twardości — od najbardziej miękkiego (H1) do bardzo twardego (H5). Miękkie materace preferowane są przez osoby o niższej wadze, w tym dzieci. Najpopularniejsze są twardości H2 – H3. Są to materace elastyczne, które zapewniają komfortowy sen, a jednocześnie utrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Twardość H4 wybierana jest przez osoby o wyższej wadze i mocnej budowie ciała, preferujące spanie na twardym podłożu. H5 to rzecz jasna najtwardsze materace, które również mają swoich zwolenników.

Inne ważne czynniki

Do innych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze materaca, zaliczamy też wagę użytkownika, jego wiek (dzieci preferują zwykle miękkie i elastyczne materace) czy materiał, z którego wykonano pokrowiec. Nie bez znaczenia jest również cena, jednak w tym przypadku zawsze rekomendujemy, aby zawsze w pierwszej kolejności zwracać uwagę na jakość, a dopiero w drugiej na koszt produktu. W końcu materac wybiera się raz na długie lata, a użytkowany jest praktycznie codziennie.