Jaki materac wybrać, mając problemy z kręgosłupem?

Każdy powinien zadbać o wybór materaca odpowiednio dopasowanego do indywidualnych potrzeb, ponieważ od tego w znacznej mierze zależy jakość snu, dobre samopoczucie i zdrowie. Jednak dla osób borykających się z różnorodnymi dolegliwościami kręgosłupa ma to szczególne znaczenie. Tego typu problemy dotyczą obecnie wielu ludzi, co w znacznej mierze wynika z siedzącego trybu życia, niewystarczającej aktywności fizycznej i przeciążeń układu ruchu. W konsekwencji pojawia się nie tylko ból, ale i poważniejsze schorzenia. Nie należy bagatelizować początkowych objawów, ponieważ z pewnością będą się nasilać. Ważne jest, aby podczas snu zapewnić solidne podparcie dla kręgosłupa, odpowiednią regenerację i odpoczynek stawom oraz mięśniom. W dalszej części naszego wpisu podpowiemy, jaki materac najlepiej spełni to zadanie.

Czy materac może pomóc złagodzić ból kręgosłupa?

Podłoże, na którym śpisz, ma bardzo duży wpływ nie tylko na jakość odpoczynku, ale również cały układ ruchu. Jeśli ból pleców lub napięcie mięśni pojawiają się zaraz po przebudzeniu, jest duże prawdopodobieństwo, że przyczynia się do tego nieodpowiednio dobrany materac. Jeżeli dolegliwości ujawniają się już po południu lub wieczorem, objawy najpewniej wynikają z trybu życia, np. wielogodzinnej pracy przy komputerze, znikomej aktywności fizycznej, dźwigania i noszenia ciężkich przedmiotów. Jednak źle dobrane podłoże podczas snu też może potęgować dolegliwości.

Odpowiednio dobrany materac zdecydowanie może pomóc złagodzić dolegliwości związane z kręgosłupem. Jego zadaniem jest odciążanie mięśni i kręgosłupa, aby całe ciało miało szansę na odpoczynek i regenerację w trakcie snu. Powinien cechować się optymalną twardością i sprężystością, aby nie powodować zbyt dużego nacisku na poszczególne partie ciała (np. materac lateksowy). W dobrych materacach górna warstwa zawsze jest delikatna i przyjemna w dotyku, dzięki czemu można szybko się zrelaksować zaraz po położeniu się do łóżka (bardzo dobre pod tym względem są materace z pianki termoelastycznej). Trzeba też wziąć pod uwagę wagę i wzrost użytkownika łóżka.

Dobry materac to zdrowy kręgosłup i przyjemny sen

Na rynku dostępnych jest wiele materacy, różniących się konstrukcją, właściwościami i ceną. Jeśli borykasz się z dolegliwościami kręgosłupa, powinieneś odrzucić modele, które uginają się powierzchniowo, ponieważ nie zapewniają one odpowiedniego podparcia dla pleców. Znacznie lepszym wyborem będzie materac piankowy.

Materace piankowe wykonane są z wysokoelastycznej pianki, która dopasowuje się do ciała. W naszej ofercie dostępne są też modele z dodatkiem antybakteryjnej pianki termoelastycznej i kanałami zwiększającymi wentylację, co dodatkowo wpływa na zdrowy, spokojny sen. Wszystkie te produkty cechują się porowatą strukturą, więc wykazują pozytywny wpływ na krążenie. Dla osób z problemami z kręgosłupem polecamy materace piankowe ze sferami ergonomicznymi, które pomagają w regeneracji kręgosłupa.

Sprawdzi się też materac kieszeniowy, który stanowi nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych modeli sprężynowych. Dzięki takiej konstrukcji podłoże dobrze dopasowuje się do położenia ciała. Dobre właściwości wykazują też materace lateksowe, które dodatkowo są antyalergiczne.